top of page
Image by Brooke Cagle
EXIN Information Security Management Professional
(1:1 Guided Online)
EXIN_Badge_ModuleProfessional_Informatio

Har du allerede viden om informationssikkerhed baseret på ISO27001. Og ønsker viden på et Chief Information Security Officer niveau omkring vigtige og obligatoriske elementer i et Information Security Management System (ISMS)?

Du kommer i dybden med Annex A/ISO27002 kontrollerne via teori, gruppeøvelser og praktiske scenarier på dette "masterclass" kursus

Ved beståelse af eksamen modtager du et internationalt anerkendt Professional certifikat. Hvis du allerede har Foundation certifikaterne i informationssikkerhed og GDPR får du automatisk et globalt rolle certifikat som Information Security Officer

Indhold

  • Status på ISO/IEC 27000 informationssikkerheds-familiens elementer

  • Perspektivering af Information Security ift. forretningen, kunderne og eksterne samarbejdspartnere

  • Gennemgang af elementer i et Information Security Management System (ISMS)

  • Risk management: Risk-analyse, valg af kontroller, håndtering af valgt riskniveau

  • Dybdegående gennemgang af organisatoriske, tekniske og fysiske kontroller.

  • Audit: Dokumenteret læring og forbedring

  • Obligatoriske gruppeøvelser med bedømmelse

  • EXIN Information Security Management Professional certificering (hvis tilvalgt)

Forudsætninger

Det forventes at du har praktisk erfaring med Information Security svarende til, eller du har bestået, "EXIN Information Security Management Foundation" eksamen.

DET SIGER VORES KURSISTER

"Rigtig god til at formidle og omsætte til gode eksempler"

"virkelig godt kursussted"

—  Rikke Graff, Digitaliseringskonsulent & Informationssikkerhed, Faaborg-Midtfyn Kommune

Deltagerprofil

Kurset henvender sig til dig som ønsker ISO27001 og ISO27002 viden på Chief Information Security Manager (ISO) niveau. Du vil gerne lære et Information Security Management System (ISMS) og dets elementer at kendte og kunne strømline og optimere ISO27001 informationssikkerhed i organisationen. 

Kursusmateriale

Undervisning foregår på dansk. Hovedparten af kursusmateriale er på engelsk.

Ved tilmelding får du tilsendt en litteraturliste til læsning inden kursusstart.

Eksamen og certificering

Vi har en beståelsesprocent på mere end 95% på dette kursus. Eksamen er en engelsk multiple-choice, du kan øve dig på en testeksamen. Det er en STOR fordel at læse litteraturlisten inden kurset og bruge nogle aftentimer på kursusdagene til at læse dagens gennemgåede emner.

 

Den internationalt anerkendt ”EXIN Information Security Management Professional” certificering koster kr. 1995,- excl. moms, og er ikke indeholdt i kursusprisen. Tilkøbes ved kursus tilmelding.

Undervisere

Alle undervisere er EXIN akkrediterede Data Protection Officer, EXIN Information Security Officer og EXIN Digital Transformation Officer instruktører med stor praktisk erfaring og, siger vores kursister, god formidlingsevne.

bottom of page